• Novinky

      • Popraskané perníčky

      • Každý z nás s predstihom pripravuje tradičné vianočné cukrovinky. Málokto potom odolá pokušeniu ochutnať linecké pečivo, vanilkové rožky či popraskané perníčky  ( Chocolate crinkles). 

       My žiaci 3.A triedy sme si v školskom klube urobili krásne popoludnie a spolu s našou pani vychovávateľkou sme napiekli skvelé čokoládové prekvapenie. Tieto krehké popraskané perníčky nám učarovali  a s čokoládou sú chuťovo skvelé. Prajeme Vám dobrú chuť. 

       Žiaci 3. A triedy a Mária Klimeková 

       Chocolate crinkles ( popraskané perníčky)

       Suroviny: 

       • 225 g        horká čokoláda
       • 60 g          maslo
       • 100 g        cukor kryštálový
       • 2 ks          vajíčka
       • 225 g        hladká múka
       • 1 čajová  lyžička      kypriaci prášok do pečiva
       • štipka       soľ

       Na obaľovanie: 

       cukor kryštálový

       cukor práškový

       Postup: 

       Vo vodnom kúpeli rozpustíme maslo s čokoládou a necháme trošku vychladnúť. Vyšľaháme vajíčka s cukrom a tak pridáme roztopenú čokoládu. 

       Potom pridáme múka, kypriaci prášok do pečiva, soľ. Všetko spolu zmiešame a dáme do chladničky na cca 3 hodiny. 

       Pripravíme si dva taniere, do jedného dáme kryštálový a do druhého práškový cukor. Tvarujeme malé guľky vo veľkosti vlašského orecha. Obaľujeme najskôr v kryštálovom cukre a tak v práškovom. 

       Pečieme v rúre vyhriatej na 170 stupňov približne 10 minút. Vrch perníčkov je chrumkavý a mal by popraskať a vo vnútri by mali byť vláčne.

      • Technická olympiáda

      • Úroveň technických  vedomosti  žiakov  sme preverili v školskom kole Technickej olympiády. Olympiáda prebehla formou online, čo je dnes veľkou výhodou, pretože sa môžeme porovnávať aj s inými školami a zároveň sa  žiaci zdokonaľujú v práci s internetom.

       V katégórii 5. -7. ročník najviac bodov získal Peter Labanc zo 6.D triedy a postupuje na okresné kolo. Ďalšie umiestnenia získali Marián Vojtko z 5.A, Lukaš Hudačin z 5.D, Štefan Vasiľov z 5.A  a Štefan Hríbik zo 6.D.

       V kategórii 8. -9. ročník zvíťazil Adrián Hanko z 8.A, druhé miesto získal Michal Čorba z 8.A, obidvaja postupujú na okresné kolo. Na treťom mieste je Martin Krajňak z 9.A a ďalších 6 žiakov splnili podmienky a sú úspešní riešitelia. Všetkým srdečne blahoželáme.

       PK Techniky a Fyziky

      • Olympiáda zo slovenského jazyka a literatúry

      • Do školského kola OSJL sa zapojilo až 61 žiakov 8. a 9. ročníka. Podobne ako v minulom roku bolo úlohou súťažiacich vypracovať náročný vedomostný test online. Najviac to zvládli úspešní riešitelia, ktorí sa umiestnili na prvých troch miestach:

       1. Matúš Gašparík – 8.B
       2. Nina Cingeľová – 8.C
       2. Daniela Lešková – 8.C
       2. Alexandra Poperníková – 9.D
       2. Katarína Valková – 9.D
       3. Tomáš Škapura – 9.C
       3. David Mika – 8.B
       3. Karin Müllerová – 9.C
       3. Katarína Vencuriková – 9.B
       .
       Všetkým blahoželáme a Matúšovi Gašparíkovi držíme palce v okresnom kole, ktoré bude v piatok 12. 11. 2021.
       Mgr. Mária Ovšonková

      • TEKVICOVÁ PÁRTY

      • Každoročne býva nepísanou tradíciou naša Tekvicová party. Aj tohto roku sme si urobili také malé zábavno-súťažné popoludnie v svojich oddeleniach. Vychovávateľky pripravili zábavné súťaže, malé občerstvenie a párty mohla začať. Našu radosť z krásneho popoludnia umocnili blížiace sa jesenné prázdniny. Bolo to veľmi radostné popoludnie a aspoň na chvíľu sme všetci zabudli na starosti a takouto relaxáciou sme nazbierali mnoho síl v dnešných ťažkých časoch.

       Bc. D. Kostárová

      • Dávame starým veciam nový život

      • Každý z nás doma nájde množstvo starých vecí, ktoré sa nám už nepáčia a patria do koša. Rozhodli sme sa doniesť do školy staré obnosené trička, ktoré už ležia v skrini a nikto ich nechce nosiť. Deti z I. oddelenia (2.C, 3.C) také nepotrebné trička doniesli do školy. Zapojili sme fantáziu, tvorivosť a kreativitu a urobili sme si z nich jemné vankúšiky. Každý pracoval veľmi trpezlivo a tešil sa na svoj vankúšik. Niektoré z deti sa rozhodli, že takýmto vankúšikom obdarujú niekoho zo svojich blízkych na Vianoce. Ta radosť v očiach deti bola nesmierne veľká a každý vankúšik bol jedinečný. Veď posúďte!

       Bc. Darina Kostárová

      • Distribúcia ďalších AG Testov - štvrtok/piatok

      • Oznamujeme rodičom, že ďalšiu sadu 5-tich AG testov, budeme rodičom distribuovať

       v dňoch 4.11. (ŠTVRTOK) v čase od 10.00 do 16:30 hod. 
       a  5.11. (PIATOK) od 7:00 do 16:30 hod. na vrátnici školy.

       V prípade pozitívneho výsledku Vášho dieťaťa o tom bezodkladne informujte triedneho učiteľa.

        To, ako vykonať testovanie nájdete v tomto návode - Sprievodca-samotestovanie-Covid-19.pdf alebo v tomto videu - https://www.youtube.com/watch?v=bihiBgpM9pc
        Testy je možné vydať iba zákonnému zástupcovi proti podpisu. (vydať testy žiakom nie je možné)
       ► Pri vyzdvihovanie testov v areáli školy prosím dodržujte všetky hygienické opatrenia.

      • Odpadky patria do koša!

      • Presne toto si povedali žiaci V.B a VI.A v krásnu slnečnú stredu pred jesennými prázdninami a vyhrnuli si rukávy :-) . Nasadili rukavice a vybrali sa  vyčistiť areál školy aj jeho okolie. Boli sme prekvapení, čo všetko dokážu ľudia zahodiť len tak na ulicu či do trávy. Stačila polhodinka času a hneď bol svet okolo nás krajší ;-) .

       Ďakujeme!

      • Vyberanie detí z ŠKD - nové tel. čísla

      • Vážení rodičia žiakov navštevujúcich školský klub detí.

       Od 1. 11. sme pristúpili k zriadeniu nových osobitných telefónnych čísel (4ka) pre jednotlivé oddelenia ŠKD, na ktoré môžete volať pri vyberaní detí z ŠKD. Zmena sa udiala kvôli pretrvávajúcim problémom s dostupnosťou signálu niektorých mobilných operátorov na súkromných číslach vychovávateliek. 

       Tieto čísla budú dostupné aj v prípade, keď bude v niektorom z oddelení zastupovanie. Preto Vás prosíme, aby ste už od 2.11. používali tieto nové telefónne čísla.

       Okrem čísel oddelení bolo zriadené aj osobitné číslo na vrátnicu. To používajte v prípade, že sa nebudete môcť dovolať na číslo oddelenia ŠKD. Taktiež prosíme, aby ste na vybavovanie záležitosti so školou využívali predovšetkým služobné telefónne čísla: sekretariát školy 054/4722383, 0948311775 a školská jedáleň 054/4724665

      • „ Chceme zdravo žiť!“

      • V oblasti osvojovania a posilňovania výchovy žiakov k správnemu životnému štýlu a starostlivosti o svoje zdravie, sme si v rámci plánu Zdravej školy na našej škole pripomenuli Svetový deň mlieka v školách (25.9.). Mlieko a mliečne výrobky sú jednou z najdôležitejších zložiek ľudskej výživy, preto tento deň bol dobrou príležitosťou, aby si žiaci uvedomili význam mlieka pre ich zdravie. Rozhlasová relácia, výstavka výtvarných prác, mliečnej desiaty a obedy, ochutnávky mliečnych výrobkov počas triednických hodín boli aktivity, ktoré podporili konzumáciu mlieka, ako  každodennú súčasť života a žiakom sa i páčili.

       16. október bol Svetový dňom výživy, ktorý sme si pripomenuli celotýždňovými aktivitami v rámci tried: „Týždeň zdravých jedál, Deň bez sladkostí“, tvorba výtvarných prác, ovocné dopoludnia, zhotovovanie a ochutnávka ovocných šalátov, vypracovanie pracovných listov k danej téme.

       Zvyšovanie povedomia o prospešnosti ako i škodlivosti jednotlivých potravín je veľmi dôležité a pomáha žiakom lepšie sa orientovať pri výbere potravín vhodných pre správnu výživu, zároveň dané činnosti robia s nadšením a „chuťou do jedla!“

       Mgr. I. Masicová, Mgr. Ľ. Glittová

      • Zber papiera - zberné suroviny "za stanicou".

      • Oznamujeme žiakom a rodičom, že od 18. októbra 
       do 29. októbra 2021 bude prebiehať ZBER PAPIERA. 

       Z epidemiologických dôvodov zber v priestoroch školy prebiehať NEBUDE. Papier je potrebné odviezť priamo do zberných surovín na Kacvinského ulici ("za stanicou", viď mapa).

       Pri odovzdaní v zberných surovinách nahláste meno žiaka, triedu a školu. Potvrdenie odovzdajte triednemu učiteľovi. Najlepší jednotlivci a triedy budú odmenené.

       Upozorňujeme, že sa vykupuje len papier, kartón nevykupujú. Prosíme, nemiešajte papier s kartónom.

      • S vetrom opreteky

      • Každé ročné obdobie má svoje čaro. Týka sa to aj jesene, ktorá nás očarí svojou farebnosťou. Je to obdobie, kedy nám nevadí silný vietor, pretože je to vhodný čas na šantenie so šarkanmi. My sme taktiež využili to čarovné jesenné obdobie a vybehli von si zašantiť. Tentokrát si žiaci navštevujúci ŠKD zabehli s vetrom opreteky, nie so šarkanmi, ale pre zmenu to boli balóny, ktorým sa deti veľmi tešili.  Žiaci najprv ,,museli,, odbehnúť dve kolá s balónmi v ruke. Po športovom výkone si vychutnali šantenie a hru s balónmi a nakoniec nikoho neminula ani sladká odmena. Školské ihrisko na chvíľu opäť oživil detský smiech a radosť.

       Mgr. Martina Škvareková

      • Ekologická stopa druhákov

      • Stretli ste sa už niekedy s pojmom ekologická stopa? Alebo inak. Zamysleli ste sa niekedy, akú stopu zanechávate svojim konzumným životom na našom životnom prostredí? Bez ohľadu na to, či žijeme v meste alebo na dedine, naše životy nevyhnutne závisia od konzumácie prírodných zdrojov a služieb, ktoré nám Zem poskytuje prostredníctvom svojich ekosystémov. Záleží len na nás, aký kus si odkrojíme alebo naopak, koľko planéte vieme ušetriť. Ekologickú stopu, pri ktorej výpočte sa do úvahy berie celkové množstvo územia potrebného na zabezpečenie všetkého, čo spotrebúvame (energia, voda, potraviny, oblečenie) a na zneškodnenie vytvoreného odpadu, možno merať pre jednotlivca, rodinu, školu či štát. Len pre informáciu, posledné výpočty ekologickej stopy Slováka uvádzajú, že ak by na Zemi žil každý človek rovnako ako my, pre udržanie takéhoto spôsobu života by sme potrebovali 2,5 planéty. Aj keď oproti iným rokom ide o zlepšenie, cesty ako znižovať ekologickú stopu je potrebné hľadať neustále,  a to najmä uváženými rozhodnutiami a uvedomelým spotrebiteľským správaním. Aj preto začíname od tých najmenších. Konkrétne od druhákov z 2.A, ktorí sa tento školský rok zapojili do projektu Slovenskej agentúry životného prostredia, pod názvom Zatoč s odpadom. Každý mesiac sa zapájajú do aktuálnych výziev a sami pracujú na znižovaní vlastnej ekologickej stopy. V tej septembrovej skúmali informácie na etiketách obľúbených výrobkov a zisťovali dĺžku trasy, ktorou maškrta prešla až k svojmu majiteľovi. Rovnako nachádzali podobné výrobky, no s menšou ekologickou stopou. Správna separácia takýchto výrobkov je už v našej triede  samozrejmosťou. Takýmto vlastným bádaním a pozorovaním trás na mapách si naši druháci uvedomili, koľko kilometrov vedia ušetriť a ekologickú stopu znížiť skrz zodpovednej kúpy slovenských výrobkov a produktov lokálnych výrobcov. Presne podľa motta septembrovej výzvy „Myslím srdcom, kupujem hlavou!“

       PaedDr. Andrea Tribusová, PhD.

      • Európsky deň cudzích jazykov

      • Potreba cudzieho jazyka je v súčasnosti nespochybniteľná. Aj preto  každoročne z iniciatívy Rady Európy oslavujeme 26. septembra Európsky deň cudzích jazykov. Jeho cieľom je podnietiť 800 miliónov Európanov zo 47 členských štátov Rady Európy, aby sa bez ohľadu na vek, v školách aj mimo nich, učili viac jazykov.

       Ani naša škola nebola medzi mnohými aktivitami naprieč celou Európou výnimkou. Spolu s ďalšími školami celého kontinentu sme ju zaregistrovali na webovom sídle Európskeho centra pre moderné jazyky Rady Európy. Vďaka aktivite pod názvom All about me! si žiaci pripomenuli ako sa predstaviť, podať o sebe základné informácie, podeliť sa s informáciami o obľúbenom jedle, knihe či televíznom programe. Hlavným cieľom bolo opätovne nadobudnúť istotu pri zoznamovaní a predstavovaní sa v cudzom jazyku, a to najmä po dlhom období dištančného vzdelávania. Na hodinách anglického jazyka si žiaci od prváčeniec až po štvrtákov pripomenuli význam učenia sa cudzích jazykov a napokon vytvorili aj krásne farebné vizitky, v ktorých uviedli, nakreslili, ilustrovali all about me, teda všetko o sebe.

       Spokojnosť a úsmevy na tvári dávajú istotu, že chuť učiť sa cudzie jazyky sa u našich žiakov ani napriek neľahkému obdobiu nestratila. Nuž, všetkým už len pevné zdravie, aby sme v učení i upevňovaní základov jazyka mohli pokračovať nielen na hodinách, ale i za hranicami našej krajiny.

       PaedDr. Andrea Tribusová, PhD.,  PK CJ na primárnom stupni vzdelávania

      • Malé módne návrhárky z 2. C

      • Každé dievča je  parádnicou už od malička. Aj my máme v našej triede malé parádnice. Jedného dňa sme sa rozhodli, že si prinesieme do školy biele trička. Také biele tričko je síce pekné, ale nie originálne. My sme sa dohodli, že si trička spestríme namaľovaním rôznych ornamentov. Deti táto originálna maľba na tričká veľmi zaujala a pracovali veľmi snaživo, no samozrejme precízne. Vznikli naozaj veľmi pekné práce a každé tričko dostalo nádych jedinečnosti. Veď posúďte! 
       Bc. Darina Kostárová  

      • Distribúcia ďalších AG TESTOV Štvrtok-piatok

      • Oznamujeme rodičom, že ďalšiu sadu 5-tich AG testov, budeme rodičom distribuovať

       v dňoch 30.9. (ŠTVRTOK) v čase od 13.00 do 17:00 hod. 
       a  1.10. (PIATOK) od 7:00 do 17:00 hod. na vrátnici školy.

       Odporúčame Vám, aby ste testy žiakom vykonávali pravidelne v STREDU a v NEDEĽU a v prípade pozitívneho výsledku Vášho dieťaťa o tom bezodkladne informovali triedneho učiteľa.

        To, ako vykonať testovanie nájdete v tomto návode - Sprievodca-samotestovanie-Covid-19.pdf alebo v tomto videu - https://www.youtube.com/watch?v=bihiBgpM9pc
        Testy je možné vydať iba zákonnému zástupcovi proti podpisu. (vydať testy žiakom nie je možné)
       ► Pri vyzdvihovanie testov v areáli školy prosím dodržujte všetky hygienické opatrenia 

      • Oznam ŠJ - pre bezhotovostné platby

      • OZNAM PRE STRAVNÍKOV, ktorí POUŽIVAJÚ bezhotovostné platby za stravu:

       Žiadame rodičov stravníkov, aby pre zjednodušenie spracovania platieb
       uskutočnovali svoje bezhotovostné platby

       len v období od 1. do 15. dňa v danom mesiaci
       za stravu na nasledovný mesiac. Napríklad:

       Stravné 25€ za mesiac NOVEMBER 2021 - platbu realizujte od 1. do 15. októbra 2021.
       Stravné 25€ za mesiac DECEMBER 2021 - platbu realizujte od 1. do 15. novembra 2021.
       Stravné 25€ za mesiac JANUÁR 2022 - platbu realizujte od 1. do 15. decembra 2021.
       Stravné 25€ za mesiac FEBRUÁR 2022 - platbu realizujte od 1. do 15. januára 2022

       ............ obdobne v ďalších mesiacoch

       Posledná platba by mala byť realizovaná od 1. do 15. mája 2022 na mesiac JÚN 2022.
       Vzninuté preplatky Vám budú vrátené v mesiaci JÚN 2022.

       Zároveň Vás žiadame, aby ste venovali pozornosť zadávaniu správneho variabilného symbolu, pretože ho používame na spárovanie platieb so stravníkmi. Taktiež do správy pre príjímateľa zadávajte meno a priezvisko žiaka spolu s triedou. 

       PLATOBNÉ ÚDAJE
       Číslo účtu: SK34 5600 0000 0036 4367 1004
       Suma: 25€ (paušálne každý mesiac)
       Variabilný symbol: je uvedený na lístku s prihlasovacími údajmi, ktorý stravník obdržal pri podaní zápisného lístka (6 až 7 miestne číslo, začínajúce číslom 9).
       Do správy pre prijímateľa môžete uviesť meno, priezvisko a triedu. (napr.: Peter Novak 7A)

      • Oznam ŠJ - platba v hotovosti na mesiac OKTÓBER

      • STRAVNÉ na mesiac OKTÓBER 2021 pre stravníkov,
       ktorí NEUSKUTOČNILI bezhotovostné platenie, si môžete zakúpiť dňa

       29.09.2021 a 30.09.2021 v čase od 7:00 do 14:30 hod.

       1. stupeň - 23,85 eur (stravné 21,85 eur + réžia 2,00 eur)
       2. stupeň - 25,37 eur (stravné 23,37 eur + režia 2,00 eur)

       Predaj stravného bude prebiehať vo vestibule školy za dodržania všetkých hygienických opatrení.

      • Vyzdvihnutie Ag testov PIATOK 17.9.

      • Oznamujeme rodičom, že AGtesty, o ktoré ste prejavili záujem, bude potrebné si vyzdvihnúť

       zajtra (t.j. PIATOK 17.9.) v čase od 7:00 do 18:00 hod.
       na vrátnici školy.

       Následne Vás žiadame, aby ste test vykonali v priebehu tohto víkendu a v prípade pozitívneho výsledku Vášho dieťaťa o tom bezodkladne informovali triedneho učiteľa

       To, ako vykonať testovanie nájdete v tomto návode - Sprievodca-samotestovanie-Covid-19.pdf alebo v tomto videu - https://www.youtube.com/watch?v=bihiBgpM9pc
       Pre všetkých žiakov 1. ročníka a novoprijatých žiakov sú testy zabezpečené automaticky aj bez objednania.
       Testy je možné vydať iba zákonnému zástupcovi proti podpisu. (vydať testy žiakom nie je možné)
        Náhradný termín pre vyzdvihnutie testov bude PONDELOK 20.9. od 7:30 do 16:00 hod.

      • Riaditeľské voľno

      • Riaditeľstvo školy oznamuje, že na základe odporúčania zdriadovateľa ZŠ mesta Bardejov, udeľuje v zmysle § 150 ods. 5 šk. zákona

       RIADITEĽSKÉ VOĽNO DŇA 14.9.2021 (utorok)

       v súvislosti s návštevou Svätého otca Františka na Slovensku.

       ŠKD ani ŠJ nebudú v prevádzke. Stravníci budú z obedov automaticky odhlásení.