• Novinky

      • Medicína z prírody

      • Sme žiaci 4.A triedy na ZŠ na Komenského ulici v Bardejove. Súčasťou našej triedy je aj Paťka Banásová. Veľmi rada kreslí a zaujíma sa o zdravý životný štýl. V tejto uponáhľanej dobe človek nemá čas sa zastaviť a venovať sa svojmu zdraviu. A pritom zelenina a ovocie nám vie byť liekom. Paťka nás preto oboznámila, aké liečivé účinky má cibuľa pri teplote, ak ju priložíme na chodidlo alebo na členok. Aj taká kapusta na čele nám pomôže pri teplote a bolesti hlavy. Zábavnou formou sme zistili, aké byliny nám namiesto liekov vedia pomôcť pri chorobe. Paťka nám vyrobila aj príručku s názvom Karta prvej pomoci. Boli sme šťastní, že sme sa dozvedeli nové informácie, ktoré môžeme šíriť ďalej, lebo predtým sme napríklad nevedeli, aký je prospešný podbeľ lekársky. Preto chcem poďakovať Paťke, že nám svojou prezentáciou poodkryla to, čo ju vo voľnom čase baví a zaujíma. A nezabúdajme: „Starajme sa o svoje telo. Je to totiž jediné miesto, v ktorom musíte žiť.“ (Jim Rohn)

       Martin Šesták, 4.A

      • OKTÓBER - mesiac úcty k starším

      • „Natrhám si kvety pod lesom na stráni,
       vám starí rodičia, kytku dám do dlaní.
       Hoc vlas vám šedivie a zrak sa zakalí,
       prijmite od detí najkrajšie pozdravy.

       Prijmite kytičku, čo slzou prevlhla,
       aj mne sa tískajú slzy tiež do hrdla.
       Nech sa vám predĺži životná vaša púť,
       želáme zo srdca, vaša vnučka i vnuk.“

       Takéto krásne prianie a rôzne básne naše deti z oddelení ŠKD využili pri vyrábaní pozdravov pre svojich starých i prastarých rodičov.  Naše oddelenia sa premenili na tvorivé dielne, kde každé jedno dieťa s horlivosťou a vďakou vyrobilo svojím starkým krásny pozdrav.

       Za každú ich vrásku, za každý sivý vlas, za starostlivosť i múdre rady patrí starým rodičom veľké ĎAKUJEM!

       S potešením a úctou vychovávateľky ŠKD

      • Po stopách protifašistických odbojníkov

      • V piatok 20.10.2023 sme sa my, deviataci, zúčastnili dejepisnej exkurzie vo Svidníku a na Dukle. Navštívili sme Vojenské historické múzeum vo Svidníku, vyhliadkovú vežu a pamätník 1. československého armádneho zboru s vojnovým cintorínom na Dukle. Po prehliadke dvoch expozícií  z 1. a 2. svetovej vojny v múzeu sme si pozreli krátky dokument o Karpatsko-duklianskej operácii. Za múzeom sme sa boli pozrieť na Pamätník sovietskej armády, kde je v symbolických hroboch pochovaných vyše 9000 padlých sovietskych vojakov. Z vyhliadkovej veže sme mohli pozorovať nádhernú krajinu a bližšie spoznať, kde sa táto Karpatsko-duklianska operácia odohrávala. Počas návratu domov sme sa zastavili pri partizánskych bunkroch, kde sme mali možnosť vidieť, ako sa partizáni ukrývali pred nacistami a kde prežili koniec vojny.

       Sme radi, že sme vďaka tejto exkurzii mohli bližšie spoznať naše smutné dejiny minulého storočia, ktoré krvavo poznačili aj náš región. 

       Lívia Šuťáková, žiačka 9.B

      • Svetový deň výživy

      • 16. októbra si pripomíname Svetový deň zdravej výživy. Pretože, výživa je významný faktor životného štýlu, ktorý ovplyvňuje zdravie. Poskytuje nielen krytie základných potrieb energie a jednotlivých živín potrebných pre život, ale je spojená s emóciami, často aj s pocitom uspokojenia. Výživa sa spoločne s fyzickou aktivitou a genetickou dispozíciou podieľa na výslednom výživovom stave jedinca.

       Úlohou zdravého stravovania je zabezpečenie vitality, pocitu spokojnosti so sebou samým, dobrej nálady, pevného zdravia a dlhovekosti.

       Správna výživa sa aj významnou mierou podieľa na zdravotnom stave obyvateľstva, ovplyvňuje kvalitu a dĺžku života a je hlavnou podmienkou prevencie a liečby najvýznamnejších ochorení.

       V rámci svetového dňa výživy sa uskutočnili rôzne aktivity spojené s ochutnávkou ovocia a zeleniny, besedy. Žiaci túto tému vyjadrili aj formou výtvarných prác.

       Veríme, že v tento deň si všetci namiesto sladkosti dopriali nejaké ovocie alebo sladký úsmev.

       Všetky žiacke práce si môžete pozrieť v našej galérii.

       Uč. Ľ.Glittová a M. Škvareková

      • Oznam ŠJ a prihlasovacie údaje

      • Stravenky na desiatu na mesiac NOVEMBER sa budú predávať

        27.10.2023 v čase od 7:00 do 12:00.

       Cena 1 desiaty je 0,70€. Spolu na celý mesiac 14,00 €. Úprava ceny oproti mesiacu OKTÓBER je z dôvodu spresneného výkladu legislatívy.

       DOPLNENIE: Oznamujem, že prihlasovacie údaje do aplikácie ŠKOLSKÁ JEDÁLEŇ (meno a heslo na prihlasovanie a dohlasovanie z obedov) majú už k dispozícii aj triedni učitelia. V prípade potreby si ich môžete zistiť už aj u nich.

      • Exkurzia v pekárni

      • V dňoch 11. až 13.10 sa žiaci tretích ročníkov zúčastnili exkurzie v pekárni Družba. Videli sme postup práce pri výrobe pečiva, chleba. Taktiež sme si mohli vyskúšať zapletanie vianočky. Za odmenu sme dostali čerstvo upečené rožky. Deťom sa exkurzia veľmi páčila a radi si to zopakujeme aj budúci rok.

       Tr. uč. tretích ročníkov

      • Chlieb náš každodenný

      • Chlebík je upečená rozprávka,
       v kôrke, jak v batôžku nám rozvoniava celá.
       Keď zahryzneš – tá rozprávka ti v ústach rozpráva,
       že kdesi-kedysi bolo len zrniek veľa.

       Aj tieto slová spolu s ďalšími veršami a piesňou zazneli počas piatkovej akcie Chlieb náš každodenný, ktorá je už tradične oslavou chleba a ďalších chutných pokrmov nášho kraja. Je preto potešujúce, že aj naša škola pokračuje v uchovávaní tradícií u tých najmladších– žiačok štvrtého ročníka, ktoré podujatie Okresnej organizácie Únie žien Slovenska v Bardejove slávnostne otvorili. Pod umeleckou taktovkou Mgr. Aleny Geffertovej sa so svojim programom prezentovali Rebeka Šellong zo 4.A, Rebeka Zrivková zo 4. B a Ella Čukanová zo 4.C. Svojim vystúpením len podčiarkli význam ponúkaného božieho daru a úctu voči človeku, voči ľuďom, ktorí zasiali, zožali, namleli a v tento výnimočný deň najmä napiekli. Nech je teda chlieb náš každodenný aj naďalej svedectvom, že vyšiel nový deň, že si ctíme tradície, nech je vždy symbolom domova a pokoja medzi ľuďmi.

       PaedDr. Andrea Tribusová, PhD.

      • Spustenie hlasovania o školskom motíve

      • Krásny deň všetkým,

       máme pre Vás jedno skvelé prekvapenie!

       V spolupráci so spoločnosťou Schools United prichádza do školy nová školská kolekcia a ste to práve Vy, kto rozhodne o jej podobe! Hlasujte do 27.10. o tom, ktorý z trojice motívov sa Vám páči najviac. Víťazný motív potom použijeme na vytvorenie celej kolekcie, kde nájdete nielen mikiny ale aj tričká, čapice, batohy a ďalšie kúsky v rôznych farbách :-)

       Hlasovať môžete tu: https://schoolsunited.cz/hlasovani/ee957e6e 

      • Testovanie pohybových predpokladov žiakov 1. a 3. ročníka

      • Dňa 18. 10 2023 sa na našej škole uskutočnilo testovanie pohybových predpokladov žiakov 1. a 3. ročníka, ktoré sme uskutočnili v zmysle Zákona o športe. 

       Cieľom projektu testovania pohybových predpokladov žiakov je informovať rodičov o stave pohybových predpokladov dieťaťa v porovnaní s deťmi, ktoré boli otestované v rámci celého populačného ročníka v SR. Zároveň poradiť/nasmerovať deti na športy, kde môžu uplatniť vrodené predpoklady. Túto službu rodičom štát poskytuje bezplatne.

       • Pre športový výkon v dospelosti v akomkoľvek športe ako aj pre správny (zdravý) vývoj dieťaťa je rozhodujúca všestranná pohybová príprava v detskom veku a pravidelnosť pohybu.
       • Športovec sa dokáže výraznejšie uplatniť v disciplínach, v ktorých môže uplatniť vrodené predpoklady. Schopnosť uplatniť sa na základe vrodených predpokladov prináša lepšie výsledky a zároveň zvyšuje motiváciu dieťaťa.
       • Na ten „správny“ šport môže dieťa naraziť až v neskoršom veku. 
       • Osvedčenie, ktoré dieťa dostane, hovorí o odporúčaných druhoch, resp. okruhu športov z pohľadu ich charakteru (silové, vytrvalostné, ...)

       Za prípravu a realizáciu testovania patrí poďakovanie všetkým zainteresovaným pedagógom a žiakom 9. ročníka.

       M.Peláková

      • Ôsmaci diskutovali!

      • Projektové vyučovanie je jednou z inovačným vzdelávacích metód a u žiakoch aj veľmi obĺúbenou metódou . Presvedčili sme sa o tom aj v VIII. A pri téme Diskusia. Žiaci sa rozdelili do diskusných skupín, vybrali si tému na diskusiu, rozdelili roly moderátora a diskutujúcich, pripravili materiály. A išlo sa na to! Každá skupina odprezentovala svoje názory podložené argumentmi a protiargumetmi. Diskutovalo sa na rôzne témy: futbal, testovanie na zvieratách, problémy v škole i animované filmy. Trieda sa jednu vyučovaciu hodinu tak premenila na diskusné štúdio. Aj keď u niektorých bolo bádať známky trémy, chcem skonštatovať, že sa jednotlivé diskusie vydarili všetkým žiakom. 

       V. Vasilegová a žiaci VIII.A

      • Jeseň pani bohatá

      • Jeseň pani bohatá, farbí listy do zlata.

       Pani Jeseň zafarbila nielen listy,ale skrášlila aj našu školskú chodbu. Deti zo všetkých oddelení ŠKD pod vedením  vychovávateliek,vytvorili spoločne nádherné jesenné stromy.Použili rozmanité materiály a techniky.Deti si tvorbu užili a možno vyskúšali aj niečo neznáme.

       Veľká vďaka patrí všetkým oddeleniam, že sa zapojili do tejto tvorivej aktivity a spríjemnili nám naše spoločné priestory!

       Mgr. Eva Pergerová a vychovávateľky ŠKD

      • TEKVIČKOVO v ŠKD

      • Jeseň je podľa mnohých najpestrejším a najkrajším ročným obdobím. Vyniká rozmanitosťou farieb, rôznymi darmi prírody  a pre naše tvorivé deti je nevyčerpateľnou studnicou inšpirácií.

          V septembri sa v našich oddeleniach  ŠKD nezaháľalo. Zapojili sme šikovné ručičky a vyrábali sme krásne tekvičky. V 6. oddelení  pod vedením p. vychovávateľky Pergerovej vyrábali tekvičky z tkanín pomocou šitia a v 3. oddelení pod vedením p. vychovávateľky  Džundovej  vyrábali deti drevené dekorácie. Deti sa tak premenili na krajčírov, či maliarov a užili si pri tvorení veľa zábavy. Svoje výrobky si odniesli domov a  našli im to správne miesto... :-)

       Vychovávateľky Mgr. Pergerová a Mgr. Džundová

      • Výsledky volieb do Rady školy za rodičov

      • Oznamujeme vám, že po II. kole volieb boli zvolení do  Rady školy títo rodičia:

       • Čepigová Alena, PhDr.
       • Hríbik Štefan, Ing.
       • Ľuník Richard, MUDr.
       • Udičová Jana, PharmDr.

       Riaditeľstvo ZŠ Komenského 23 Bardejov

      • Chceme patriť do Európy!

      • Aj na našej škole sa od 12.10 - 20.10.2023 zapojíme do tejto európskej aktivity. IKT technológie sa vyvíjajú raketovou rýchlosťou, mnohé pracovné príležitosti sa bez IKT zručností nezaobídu. Dopyt po týchto špecialistoch bude v budúcnosti stále stúpať. Preto chceme podporiť záujem žiakov o informatiku a o programovanie aj touto aktivitou.

       Na hodinách informatiky budú žiaci hravou formou objavovať tajomstvo programovania s Micro:bitmi a Blue -botmi.

       Mgr. Jana Varcholová, PaedDr. Jarmila Dzambová

      • Až raz budem učiteľkou...

      • ...budem dávať samé jednotky. Aspoň takto to poznáme z hudobného prevedenia známej speváčky. Možno aj mnohí z vás snívali podobný sen. Verte či nie, žiakom 4.A sa takéto prianie tento školský rok splní. Nie, nezrušia v gramatike ypsilony, ani vybrané slová.  Každý z nich sa ale počas jednej hodiny premení na učiteľa či učiteľku, aby ostatných naučil to, čo ho baví a zaujíma. V rámci projektu „Nauč nás, čo vieš!“, zaškolí spolužiakov v tom, čo nenájdu v učebniciach a možno ani v učebných osnovách. Zároveň si naši štvrtáci budú mať možnosť zažiť pocit príprav, zodpovednosti a plného vedenia. Už teraz sa  tešia na mnoho zaujímavých hodín. Čakajú ich športové témy, vyučovanie s logickými hračkami, kvíz, šach, kurz prvej pomoci, zdravý životný štýl, pečenie, hodina so zvieratkami či hry na husliach, no aj vyučovanie s youtubermi. Prvú tému sme už úspešne odštartovali a úlohu učiteľky si vyskúšala naša Karinka. Viac o nej už Klaudika Mikitinová, ktorá ako prvá prevzala aj úlohu redaktorky.

       Sme trieda 4.A. Tento rok realizujeme projekt Nauč nás, čo vieš!. V deň prvej témy nás učila Karinka Voľanská. Od prvého ročníka ju bavilo tvoriť. Preto ju v druhom ročníku rodičia prihlásili na Základnú umeleckú školu Michala Vileca. Počas hodiny pre nás vymyslela maľovanie plastelínou.  Tvorili sme sklá so zaváraninami z plastelíny. Vlastne, sklo bolo z papiera, len ovocie a zelenina bolo maľované plastelínou. Tému si vybrala tak, aby sme si pripomenuli Svetový deň zdravej výživy. Nálada v triede bola výborná a práca veľmi upokojujúca. Na prsty to bolo úplne najviac. Karinka všetkým pomáhala. Určite by sme si to radi zopakovali. A odporúčame vám urobiť si podobné dielo aj doma. Stačia farebné papiere a plastelína. Určite si pri tom zrelaxujete. Karinka nám dala super nápad!

       Klaudia Mikitinová, 4.A

      • Deň úsmevu na plavárni

      • „Usmievate sa každý deň?“ Niekto sa usmieva viac, niekto menej a ani si to nemusíme vždy uvedomiť. Keď môže existovať Svetový deň paniky alebo čokolády, prečo nie aj Svetový deň úsmevu?
        Smajlík – Wikipedie

       Tento deň sa organizuje od roku 1999 a iniciátorom bol Harvey Richard Ball. Ten v roku 1963 vytvoril smajlíka J, symbolizujúceho šťastie a dobrú vôľu. Tento deň je určený na dobré skutky, dobrú náladu, ktorá robí naše dni krajšími. Úsmev vplýva tiež pozitívne na naše zdravie, pretože smiech okysličuje telo, uvoľňuje dýchacie cesty a dokonca znižuje riziko infarktu. A ozaj, vedeli ste, že pri grimase si precvičíte približne sedemnásť svalov? Práve úprimný smiech nám všetkým svedčí, prináša uvoľnenú atmosféru, šťastie aj úľavu a hlavne je najlepším liekom na boľavú dušu. A určite je krajší ako mračenie.

       Prvý októbrový piatok je tradične venovaný Svetovému dňu úsmevu. Aj žiaci 2.B si tento deň užili s úsmevom na plavárni. Hodinový vstup na plaváreň, bola výhra z Dňa detí v minulom školskom roku. Deti sa už nevedeli dočkať tejto výhry. A ako táto akcia prebiehala? Večerné kúpanie s rodičmi a súrodencami bolo skvelou akciou. Po celý čas panovala veselá nálada plná detského smiechu. Každý z nás sa cítil príjemne a mal celý čas úsmev na perách. Deti si vodu neskutočne užili, šantili a plávali do sýtosti.

       Aj keď nie vždy je na to dôvod, smiech nás robí krajšími, a preto by sme sa mali smiať častejšie. Tak ešte raz, všetci:  „ÚSMEV PROSÍM!“

       PaedDr. Gabriela Voľanská

      • Starší žiaci ŠŠK JAK Bardejov majstri Slovenska v súťaži družstiev

      • 7.10.2023 sa v atletickom areáli TU Košice uskutočnili majstrovstvá Slovenska družstiev staršieho žiactva. Náš klub reprezentovalo družstvo chlapcov a dievčat. Súťaže sa zúčastnilo 6 družstiev v kategórii chlapcov a  8 družstiev v kategórii dievčat. Právo súťažiť mali prvé dve družstvá z každej oblasti.

       Naši chlapci po výbornom kolektívnom výkone obhájili 1. miesto z minulého roku a stali sa majstrami Slovenska so súčtom bodov 277,  za nimi zaostali AO Olympia Považská Bystrica so 140 bodmi a AK ŠK UMB Banská Bystrica so 139 bodmi. Peter Labanc zvíťazil v behu na 1 500 m prekážok a Bruno Čech-Gut v hode diskom. Treba podotknúť, že každý člen družstva bodoval.

       Za veľký úspech považujeme prebojovanie sa dievčat na majstrovstvá Slovenska, pretože 2/3 dievčat patria do kategórie mladších žiačok. Napriek tomu sa umiestnili na 8. mieste. 

       Veľká vďaka patrí pretekárom za výbornú reprezentáciu a trénerom Mgr. Andrejovi Pečeňukovi a Mgr. Zoranovi Kollárovičovi za prípravu žiakov a žiačok.

       https://www.atletika.sk/timove-tituly-obhajili-starsi-ziaci-z-bardejova-a-starsie-ziacky-z-trnavy-individualne-zaziarili-miroslav-krchnavy-a-petr-makovec/

      • Európsky deň jazykov

      • Uvažovali ste niekedy nad tým, ktorý okruh slovnej zásoby akéhokoľvek cudzieho jazyka je ten najdôležitejší? Možno vám napadne jedlo, ak pravidelne navštevujete dovolenky. Možno predmety dennej spotreby alebo označenie rôznych miest. Teda, aspoň tak uvažovali naši žiaci. Počas Európskeho dňa jazykov sa nielenže zamýšľali nad touto otázkou, ale aj nad dôležitosťou ovládania anglického jazyka. Už každoročne totiž z iniciatívy Rady Európy 26. septembra oslavujeme Európsky deň jazykov. Jeho cieľom je podnietiť 800 miliónov Európanov zo 46 členských štátov Rady Európy, aby sa bez ohľadu na vek, v školách aj mimo nich, učili viac jazykov. A k čomu dospeli naši žiaci? Uvedomili si, že nad slovnou zásobou v angličtine, ktorú denno-denne rôznymi metódami nasávajú, predsa len stojí akýsi výnimočný okruh slovíčok. Sú to slová, ktoré by mali predstavovať základ nielen v našom cudzom jazyku, ale aj v našej materinskej reči. Už odmalička ich poznáme ako čarovné slová alebo magic words - ďakujem, prosím, prepáč, s dovolením, nech sa páči...Občas zabúdame akú vysokú hodnotu predstavujú a akou spojnicou komunikácie sú. Aj preto sme si ich v tento deň spolu s vyučujúcimi anglického jazyka na prvom stupni pripomenuli tvorbou projektov s cieľom vpísať si ich priamo do dlane. Nie však do tej svojej, ale do jej farebnej kópie. Všetky tak pekne spolu vytvorili farebnú spleť top zdvorilostných  slovíčok.  Veríme tak, že takmer tri stovky žiakov, kdekoľvek vo svete už budú, na magic words alebo čarovné slová nezabudnú. Pretože aj ich používanie je mostom nadviazania základnej spoločenskej komunikácie a podmienkou naplnenia nielen jazykových, ale rovnako sociolingválnych kompetencií. 

       PaedDr. Andrea Tribusová, PhD., PK CJ

      • Svetový deň ochrany zvierat

      • 4. október je pre mnoho ľudí obyčajný deň, ničím výnimočný od tých  ostatných. Ale predsa sa niečím odlišuje. Tento dátum je venovaný všetkým zvieratám na svete. Svetový deň ochrany zvierat je uznávaný na celom svete a symbolizuje najmä základné práva zvierat. Veľa z nás má doma zvieratko, o ktoré sa stará, chráni a miluje. S deťmi na vyučovaní a v ŠKD sme sa o nich porozprávali. Pripomenuli sme si, ktoré sú chránené, prečo máme každé jedno zviera ochraňovať a nezabudli sme si pripomenúť ani ich význam pre planétu. Deti sa naučili veľa nového a veríme, že budú zvieratká ochraňovať a učiť to aj iných.

       Mgr. Mária Klimeková, Mgr. Miroslava Dráčová

      • 2. kolo volieb do Rady školy za rodičov

      • Riaditeľstvo ZŠ Komenského 23 v Bardejove vyhlasuje

       2. kolo volieb do Rady školy za rodičov,

       keďže  sa v 1. kole volieb zúčastnila menej ako polovica oprávnených voličov. Voľby sa budú konať v termíne 9. - 10. 10. 2023 (pondelok a utorok) v čase od 7.00 do 16.30 hod. vo vestibule školy.

       Riaditeľstvo ZŠ Komenského 23, Bardejov